Maine Open - 2/23/2018 to 2/24/2018                      
                                      USM                                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Men Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Adedire Fakorede          SR Bates                   17.75m   58-03.00 
  2 Tyler Harrington          JR Bates                   15.11m   49-07.00 
  3 Zack Campbell             JR Bates                   15.08m   49-05.75 
  4 Jake Brierly              JR RIC                     14.86m   48-09.00 
  5 John Rex                  FR Bates                   14.85m   48-08.75 
  6 Thomas Endean             SR Bates                   14.32m   46-11.75 
  7 Dan Marino                JR Bates                   14.14m   46-04.75 
  8 Zack Smith                FR Bates                   13.11m   43-00.25 
  9 Troy Worster              SO Thomas Colle            12.23m   40-01.50 
 10 Michael Donovan           FR Bowdoin                 11.04m   36-02.75 
 
Event 4  Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Garrett Anderson          SR Bates                    4.57m   15-00.00 
  2 David Dick                SR Bates                    4.27m   14-00.00 
  3 Connor Goodall            FR Southern Mai             3.67m   12-00.50 
  4 Dacota Griffin            SR Bates                    3.52m   11-06.50 
  5 Benjamin Wong             SO Bowdoin                  3.22m   10-06.75 
 -- Trent Dexter              FR Southern Mai                NH            
 -- Ryan Turner                  Unattached                  NH            
 
Event 5  Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Anthony Shepard           FR RIC                      6.84m   22-05.25 
  2 Ben Toribio               SO Maine-Farmin             6.14m   20-01.75 
  3 Shane Hathaway            SR Maine-Farmin             6.10m   20-00.25 
  4 Draco Peaslee             FR Maine-Farmin             5.22m   17-01.50 
  5 Jesse Enos                SR Maine-Farmin             5.15m   16-10.75 
  6 Kyle Hall                    University o             4.81m   15-09.50 
  7 Mike Siddall              SO Maine-Farmin             4.42m   14-06.00 
 
Event 8  Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Beaufils Kimpolo-Pene     SO Bates                    1.98m    6-06.00 
  2 Donivyn Harms             SO Southern Mai             1.88m    6-02.00 
  2 Justin Pierce             JR Southern Mai             1.88m    6-02.00 
 -- Kyle Hall                    University o                NH            
 
Event 9  Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 John Pietro               SR Bowdoin                 15.22m   49-11.25 
  2 Adedire Fakorede          SR Bates                   14.23m   46-08.25 
  3 Dan Marino                JR Bates                   12.83m   42-01.25 
  4 John Rex                  FR Bates                   12.61m   41-04.50 
  5 Tyler Harrington          JR Bates                   12.12m   39-09.25 
  6 Zack Campbell             JR Bates                   12.10m   39-08.50 
  7 Ben Carey                 SO Southern Mai            11.96m   39-03.00 
  8 Michael Donovan           FR Bowdoin                 11.58m   38-00.00 
  9 Zack Smith                FR Bates                   10.83m   35-06.50 
 10 Troy Worster              SO Thomas Colle            10.73m   35-02.50 
 11 Mike Siddall              SO Maine-Farmin            10.30m   33-09.50 
 12 Jarrett Ho                   University o             8.35m   27-04.75 
 -- Karl Nyholm               SR Colby-Sawyer              FOUL            
 
Event 11  Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Drew Gamage               JR Southern Mai            14.26m   46-09.50 
  2 Caleb Stotz               SR Bates                   12.60m   41-04.25 
  3 Brandon Stevens              Thomas Colle            12.13m   39-09.75 
  4 Ben Toribio               SO Maine-Farmin            10.99m   36-00.75 
 
Event 15  Men 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Shammah Gahomera             Thomas Colle              8.13Q 
  2 Kawai Marin               SR Bates                     8.16Q 
  3 Vincent Santos            SR RIC                       8.26Q 
  4 Corey Martin              JR Maine-Farmin              8.78Q 
  5 Shane Hathaway            SR Maine-Farmin              8.80Q 
  6 Elijah Coyne              FR Bates                     9.58Q 
 
Event 15  Men 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Shammah Gahomera             Thomas Colle              8.06  
  2 Vincent Santos            SR RIC                       8.17  
  3 Kawai Marin               SR Bates                     8.20  
  4 Shane Hathaway            SR Maine-Farmin              8.59  
  5 Elijah Coyne              FR Bates                     8.60  
  6 Corey Martin              JR Maine-Farmin              9.04  
 
Event 17  Men 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Trey Rogers               JR Southern Mai              6.67q  1 
  2 Ryan Corley               JR Bates                     6.81q  1 
  3 Baramee Janla                Thomas Colle              6.88q  2 
  4 Ethan Solis               FR Maine-Farmin              6.92q  2 
  5 Michael Bennett           JR Bates                     6.99q  2 
  6 Devon Davis                  Thomas Colle              7.02q  2 
  7 Alfred Odong              JR Maine-Farmin              7.12q  1 
  8 Draco Peaslee             FR Maine-Farmin              7.13q  1 
  9 Jarrett Ho                   University o              8.19   1 
 
Event 17  Men 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Trey Rogers               JR Southern Mai              6.63  
  2 Baramee Janla                Thomas Colle              6.79  
  3 Ethan Solis               FR Maine-Farmin              6.90  
  4 Ryan Corley               JR Bates                     6.91  
  5 Devon Davis                  Thomas Colle              6.95  
  6 Alfred Odong              JR Maine-Farmin              7.00  
  7 Michael Bennett           JR Bates                     7.00  
  8 Draco Peaslee             FR Maine-Farmin              7.11  
 
Event 19  Men 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nick Harriman             SO Southern Mai           4:26.74  
  2 Justin Levine             SO Bates                  4:30.23  
  3 Vincent Dong              FR Bowdoin                4:34.90  
  4 Adam Shorey               SR Maine-Farmin           5:20.61  
 
Event 21  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jared Marshall            SO Southern Mai             50.78   2 
  2 Lawrence McGill              Unattached               51.44   2 
  3 Cam Labrie                FR Southern Mai             52.00   2 
  4 Ryan Corley               JR Bates                    52.93   2 
  5 Shaynen Schofield            Thomas Colle             53.29   1 
  6 Elijah Coyne              FR Bates                    53.87   1 
  7 Thomas Dupuy              FR Maine-Farmin             56.90   1 
  8 John Layman               SR Bowdoin                  57.78   1 
  9 Shammah Gahomera             Thomas Colle           1:01.29   1 
 10 Kyle Hall                    University o           1:04.81   1 
 
Event 23  Men 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dylan Welch               FR Bowdoin                1:23.90  
  2 Liam McDonough            SO Colby                  1:24.76  
  3 David Doering             JR Maine-Farmin           1:25.70  
  4 Abshir Abukar             FR Maine-Farmin           1:29.29  
 
Event 25  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kristian Sogaard          JR Amherst                1:52.20  
  2 Zachariah Hoyle           FR Southern Mai           1:53.47  
  3 Liam Nicoll               SR Bowdoin                1:54.06  
  4 Robert Flynn              SR Bates                  1:55.74  
  5 Colin Jones               JR Southern Mai           1:59.17  
  6 Mark Fusco                JR Bates                  1:59.99  
  7 Ian Wax                   JR Bates                  2:00.77  
  8 Keith Barnatchez          SR Colby                  2:03.68  
 -- Ralph Skinner             SO Amherst                    DNF  
 
Event 29  Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Donivyn Harms             SO Southern Mai             23.34   3 
  2 Ethan Solis               FR Maine-Farmin             23.87   3 
  3 Justin Pierce             JR Southern Mai             24.08   3 
  4 Devon Davis                  Thomas Colle             24.21   3 
  5 Michael Bennett           JR Bates                    24.63   2 
  6 Kawai Marin               SR Bates                    24.79   2 
  7 Alfred Odong              JR Maine-Farmin             24.82   3 
  8 Corey Martin              JR Maine-Farmin             25.53   2 
  9 Thomas Dupuy              FR Maine-Farmin             25.80   1 
 10 Draco Peaslee             FR Maine-Farmin             26.60   2 
 11 Kyle Hall                    University o             27.50   1 
 12 Jarrett Ho                   University o             29.69   1 
 
Event 31  Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Spencer Ferguson-Dryden   SO Amherst                8:35.96  
  2 Eli Decker                SO Colby                  8:49.23  
  3 Noel Feeney               SR Colby                  8:59.25  
  4 Gabe Kline                JR Colby                  9:08.15  
  5 Ben Wright                   University o           9:28.43  
  6 Robert Hollis             JR Maine-Farmin           9:52.22  
 -- Cam Meier                 FR Southern Mai               DNF  
 
Event 34  Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Southern Maine  'A'                                 3:27.62  
     1) Trey Rogers JR                  2) Justin Pierce JR               
     3) Cam Labrie FR                   4) Jared Marshall SO              
  2 Maine-Farmington  'A'                               3:34.51  
     1) Shane Hathaway SR               2) Abshir Abukar FR               
     3) Alfred Odong JR                 4) Ethan Solis FR                 
 
Event 36  Men Distance Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bowdoin  'A'                                       10:04.09  
     1) Ben Torda SR                    2) John Kennealy SR               
     3) Conor Donahue SR                4) Sean MacDonald JR              
 
Event 38  Men Heptathlon
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brendan Donahue           SO Bates                     4350  
  2 Charles Moody             SO Southern Mai              3777  
  3 Ian Mook                  SR Williams                  3680  
  4 Eben Kittredge-Cram       SO Thomas Colle              3569  
 
Event 38  Heptathlon: #1 Men 55 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 William Canty             SO Westfield St              6.77     785
  2 Charles Moody             SO Southern Mai              6.78     782
  3 Dan Renwick               FR Williams                  6.83     765
  4 Eben Kittredge-Cram       SO Thomas Colle              7.05     687
  5 Brendan Donahue           SO Bates                     7.06     684
  6 Ian Mook                  SR Williams                  7.28     610
 
Event 38  Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Dan Renwick               FR Williams                 6.49m   21-03.50    695
  2 Brendan Donahue           SO Bates                    5.98m   19-07.50    582
  3 Ian Mook                  SR Williams                 5.75m   18-10.50    533
  4 Eben Kittredge-Cram       SO Thomas Colle             5.64m   18-06.00    510
 -- William Canty             SO Westfield St              FOUL            
 -- Charles Moody             SO Southern Mai              FOUL            
 
Event 38  Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Dan Renwick               FR Williams                10.86m   35-07.75    537
  2 Charles Moody             SO Southern Mai            10.74m   35-03.00    530
  3 Brendan Donahue           SO Bates                   10.63m   34-10.50    524
  4 Eben Kittredge-Cram       SO Thomas Colle             9.66m   31-08.50    465
  5 Ian Mook                  SR Williams                 8.10m   26-07.00    372
 
Event 38  Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Dan Renwick               FR Williams                 1.82m    5-11.50    644
  1 Charles Moody             SO Southern Mai             1.82m    5-11.50    644
  3 Brendan Donahue           SO Bates                    1.79m    5-10.50    619
  4 Eben Kittredge-Cram       SO Thomas Colle             1.67m    5-05.75    520
  4 Ian Mook                  SR Williams                 1.67m    5-05.75    520
 
Event 38  Heptathlon: #5 Men 55 Meter Hurdles Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brendan Donahue           SO Bates                     8.34     750
  2 Ian Mook                  SR Williams                  8.61     687
  3 Eben Kittredge-Cram       SO Thomas Colle              9.07     585
  4 Charles Moody             SO Southern Mai              9.20     558
 
Event 38  Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Brendan Donahue           SO Bates                    4.00m   13-01.50    617
  2 Charles Moody             SO Southern Mai             3.60m   11-09.75    509
  3 Ian Mook                  SR Williams                 2.30m    7-06.50    199
  4 Eben Kittredge-Cram       SO Thomas Colle             2.20m    7-02.50    179
 
Event 38  Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Mook                  SR Williams               2:50.67     759
  2 Charles Moody             SO Southern Mai           2:51.12     754
  3 Eben Kittredge-Cram       SO Thomas Colle           3:04.24     623
  4 Brendan Donahue           SO Bates                  3:09.48     574